- Връзки101
- от 16 юни 2022
Любов и пари - червените сигнали
#Връзки101
Нашият редактор Мария Димова от първо лице за срещите, връзките и колко е важно да се водиш от стандартите си в любовтa
Независимо дали смяташ, че любовта не трябва да се смесва с парите или напротив – невъзможно е да бъдат разделени, ето какво да предприемеш в най-сложните романтични казуси, обвързани с финанси.
Червени сигнали
Темата с парите е достатъчно деликатна, особено що се касае до обществено обсъждане или публично даване на съвети. Не твърдя, че мъжете имат задължение да осигуряват жените или нещо остаряло в този контекст. Но както дама, която крещи и плаче истерично в ресторант на първа среща (или не вади портфейла си нито веднъж в рамките на 6 месеца срещи), би повдигнала доста вежди, така и определени мъжки поведения могат да представляват червени сигнал. Ето кои са те:
- Първа среща: Има мъже, които още на първата среща искат да си разделите сметката до стотинка. Тук не става въпрос, че някой е длъжен да издържа другия, а че елементарния етикет повелява иницииралият срещата да плати. И предполагайки, че не си от типа жени, които поръчват „на богато“, само защото си с мъж, подобно поведение говори за един определен тип сметкаджийство и цепене на стотинката на две, което на по-късен етап със сигурност ще ти изиграе лоша шега. Другият вариант е новият ти избраник да те „тества“, но това е дори по-лошо – ако има парите да плати и просто чака да види дали ще извадиш 20 лв за пица и чаша вино, то втората среща би следвало да е под голям въпрос. Лична история: веднъж бях на вечеря с познат и когато сметката дойде, той директно каза плащането да е в брой. Обясних, че ще ми е по-удобно с карта и последва звучно пуфтене и суетене. След като стана ясно, че няма как бележката да се смени, той „любезно“ ми предложи да „намерим банкомат някъде в района“. Последва безумно обикаляне, докато съм с токчета, а около нас има протести. В крайна сметка се разделих с 30 лв за сметка от 12.67. Да, правилно четеш.
- Лъжи: Не се изисква магистър по психология, за да се досетиш, че ако един мъж те лъже за стандарта си на живот, доходите си, вярванията си за инвестициите или спестяванията си (на етап, в който вече е удачно да говорите на подобни теми), то няма какво много да го спре да те лъже и за всичко останало. Да, финансовите въпроси са деликатна тема, но има удачни начини тя да бъде повдигната и обсъдена, така че и двете страни да се чувстват уважени. А за проблеми с хазарт или залагания дори не бих искала да коментирам. Не е краят на света да закръгли приходите си с 200-300 лв, но ако изплаща кредит в размер на 30 хиляди, който забравя да ти спомене, а ви предстои живеене заедно, може би не заслужава изцяло доверието ти, нали?
- Мълчание: друг проблемен момент е твърдото нежелание да се обсъждат финансови въпроси. Перефразирайки един известен цитат, ако човек не може да изброи негативните си черти, то има опасен дефицит на самоосъзнатост. Същото важи и тук: ако няма зрялата способност да говори за пари, не го оневинявай с клишето „срам“. Ако го е срам да ти каже колко изкарва, проблемът не е е цифрата, а че динамиката между вас не позволява подобен род откровеност. Ако отказва да сподели колко мечтае да печели или колко е най-скъпата глезотия, която си е позволявал, то има проблем с комуникацията. Опитай да го предразположиш и се увери, че не си ненужно осъдителна.
- Не притежава нищо: Ако човекът, с когото се виждаш или си в сериозни отношения, работи от повече от 3-4 години и няма заделени пари или поне някакво материално притежание, това не говори добре за него и навиците му. И не, не става въпрос да кара ненужно скъпа кола, за да се хвалиш пред приятелките си с клиширани сторита. А защото неумението да спестяваш, да инвестираш или да менажираш парите си, със сигурност не крещи „стабилност“. Да, никой не очаква 30-годишен мъж да има 7 стартъпи и 4 апартамента плюс вила на езерото Комо, но ако не притежава никаква собственост, вероятно няма да може да разчиташ на него дългосрочно. Не е точна наука, но със сигурност е червен сигнал.
- Заеми: Излишно е да коментирам защо мъж, който взима заем постоянно от родителите или приятелите си, няма как да спечели много точки в графа „надеждност“. Или по-лошият вариант – ако взима от теб или твоите родители. Имай едно наум.
- Контрол: Другата крайност е не по-малко опасна: партньор, който приема за нормално да контролира разходите ти или начина, по който спестяваш. Още си спомням потресаващ пример от времената, когато още бях студентка. Макар да не разполагах с огромни възможности, винаги съм вярвала, че дадени неща в качеството ми на живот не подлежат на предоговаряне. Особено от мъж, който с нищо не допринася финансово. Тогавашният ми приятел месеци наред стоеше без работа, защото никоя длъжност не отговаряше на компетенциите му. Ужасно токсично, както днес знам. Тогава обаче сляпо вярвах, че е мой дълг да му помагам и да го издържам (включително да плащам интернета в дома му) и че всяка връзка минава през трудни периоди. Чудесно на теория. Но не и когато един ден си позволи да ми се развика в супермаркет, защото на коментара му да купя кисело мляко с 30 ст. по-евтино (винаги съм ненавиждала пестенето на дребно), аз имах „дързостта“ да отвърна, че така и така го купувам с мои пари и не е нужно да прави сметка. Все още ме побиват тръпки като се сетя. Внимавай за сигнали на прекален финансов контрол, защото няма как подобна динамика да се развие добре дългосрочно.
- Поза: последният червен флаг е малко по-труден за откриване, особено в ранните етапи на познанството. Но е от най-сериозните, защото говори за проблеми не само с парите, а и за грешна ценностна система. А именно: отдаването на прекалено значение на етикети и показност. Ако човекът срещу теб има висок стандарт, то няма нищо лошо да си позволява луксозен начин на живот. Но внимавай, ако излизаш с мъж, който все още живее с майка си, няма спестявания, но дава всяка стотинка за колата си, която е купил на кредит. Или живеещ в боксониера, който обаче хвърля стотачки всяка вечер в Студентски. Да искаш да изглеждаш богат, вместо реално да си, е много опасна мания, която в крайна сметка може да съсипе отношенията ви.
Списанието
Популярно
- от 11 януари 2025
Бебе №4: Венсан Касел става татко на „най-готиния пич“
- от 09 януари 2025